​Nestátní zdravotnické zařízení
Domácí zdravotní péče

Hřbitovní 482, 763 15 Slušovice
Tel.: 739 144 270
jczdravi@seznam.cz
IČO: 761 15 445

Víte, že?

"Víte, že většině zdravotních problémů lze předejít změnou chování a správným postojem v péči o svoje zdraví."

"Své tělo bereme bohužel jen jako samozřejmost a dokážeme ho dlouhou dobu plně ignorovat. To se nám daří velmi dobře až do chvíle, kdy se něco porouchá. V tom okamžiku si začínáme naše tělo uvědomovat, protože vnímáme potíže, které nám předkládá v podobě různých příznaků a bolesti. Měl by to být signál pro nastolení opětovného řádu k navrácení a udržení zdraví."
 

Jste přesvědčeni, že podle BMI je všechno v pořádku?

Je vaše váha podle BMI zcela normální? Tak se ještě neradujte. Podle odborníků by se měl tento nic neříkající index přestat používat v klasifikaci obezity. Vaše váha je totiž složena z několika veličin, které je potřeba sledovat. Je to voda, svalovina, tuk, kosti atd. Někdo může mít totiž BMI hodnotu téměř dobrou či mírně v kategorii nadváha, ale přitom má místo svalů v těle příliš mnoho tuku. Patří tedy již do rizikové kategorie a je ohrožen na zdraví. Ze studie Erika Bravermana obezitologa z New Yorku vyplynulo, že při podrobném vyšetření bylo 65 % pacientů obézních, ale podle BMI  bylo obézních  jen 26 %. Nejhůře přitom BMI odhaduje obezitu u starších žen.

BMI  počítá jen s výškou a váhou, přitom nebere v úvahu, co hmotu člověka tvoří. Aktivní člověk, který na těle nemá téměř žádný tuk může být hodnocen podle BMI jako obézní, zatímco člověk s velkou zásobou viscerálního tuku a jinak poměrně štíhlým tělem, může podle hodnoty BMI vycházet jako osoba s normální postavou či mírnou nadváhou. Viscerální zásoby tuku  vážně ohrožují zdraví člověka v podobě chronického neinfekčního onemocnění (Metabolický syndrom). Toto onemocnění má na svědomí cca 86% úmrtí. Ze všech nemocných trpí 77% pacientů právě chronickými neinfekčními chorobami.

 

Dalším velice podceňovaným rizikovým faktorem je nevyvážený Autonomní nervový systém (ANS)

ANS je součástí složitého mechanismu nervového systému. Jeho hlavní úlohou je dodžování stálého vnitřního prostředí lidského těla. ANS udržuje srdeční a dechovou frekvenci, podílí se na hormonální a enzymatické aktivitě, na procesu trávení, vylučování a dalších důležitých činnostech. ANS je složen za dvou větví - Sympatiku (SNS) a Parasympatiku (PNS), pracují obvykle protichůdně. Pokud výrazně převyšuje SNS, jde o stresový stav, je zde předpoklad obezity, diabetu mellitu 2. typu, hypertenze, aterosklerózy, infarktu myokardu nebo cévních mozkových příhod. Pokud výrazně převyšuje PNS existuje větší riziko depresí. V organismu dochází k hromadění zásob a je zde větší předpoklad vzniku nadváhy či obezity.

Důležité je znát úroveň stresového zatížení.

Fyzický stres - ukazuje míru hladiny fyzického stresu ( tělesná námaha,vyčerpání, nemoc, úraz atd.)
Psychický stres - ukazuje míru hladiny psychického stresu ( emociální, sociální )
Odolnost vůči stresu - ukazuje míru odolnosti vůči stresu

Stres je odpověď našeho těla na zvýšenou zátěž.

Počáteční  příznaky stresu - únava, slabost, celkové podráždění, časté infekce, nevolnost, bolesti břicha, bolesti hlavy, poruchy spánku, průjem, zácpa, nervozita, nechutenství, nezájem o sex, zloba, vztek, pesimismus. Postupně vzrůstá krevní tlak, hladina cholesterolu, dochází k překyselení žaludku atd.

Důsledky dlouhodobého stresu - deprese, žaludeční vředy, urychlení aterosklerózy, hypertenze, infarkt myokardu, mozková mrtvice, zvýšené riziko rakoviny, kuřáctví, alkoholismus, drogy.

 

A co Vy? Je u Vás vše pořádku

Každý správný manažer ví, že je velmi nutné část vydělaných financí (alespoň 10%) investovat zpět na renovaci a obnovu výrobního prostředku. Pro Vás je výrobním prostředkem Vaše tělo. Dokážete si spočítat, kolik investujete do péče o vlastní zdraví? Je to skutečně těch zmíněných 10%? S vlastním autem chodíme na pravidelné kontroly, včas ho přezouváme, měníme a doplňujeme provozní kapaliny. Hlídáme, aby dostalo kvalitní benzín či naftu, pravidelně sledujeme jeho technický stav.

Dokážete spočítat, kolik investujete do vlastního auta? U auta je to naprosto samozřejmé, je to přece náš miláček, musíme do něho investovat, pokud chceme, aby nás spolehlivě dovezlo tam, kam chceme. Ale co naše tělo, doveze nás bezproblémově tam, kam chceme, nezhasne náš motor předčasně? Pomůže "generálka" v podobě baypasu nebo transplantace? Co nás to pak bude všechno stát?

 

Právě dnes se může rozhodovat v čem budete v budoucnu jezdit.